دوستان خوب و مهربان، ما از تاریخ 90/6/9 رفتیم به آدرس www.kheilisabz.com بیاین او‌نجا

شفاف سازی ـ اپیزود 3ـ شیمی
نویسنده : خیلی سبز - ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧
 

سلام!

شنیدم بعضی‌ها می‌گن این که کتاب شیمی پیش‌دانشگاهی واسه کنکور 88 تغییر کرده خالی‌بندیه و کتاب خیلی سبز برای این‌که کتاباشو به همه قالب کنه این کارو کرده!

به همین خاطر در راستای شفاف سازی هرچه بیشتر؛

اینجانب نیما سپهری به منظور حفظ ارزشهای کتاب شیمی کتاب خیلی سبز نمونه‌هایی از این تغییرات رو برای شما می‌آرم:

 

1- در صفحه 21 کتاب درسی در توضیح شکل 16، چهار مرحله‌ی اصلی در فرآیند هیدروژن‌دار شدن کاتالیز شده‌ی اتن رو می‌بینید. راستش تو کتاب درسی سال‌های قبل گفته می‌شد که در مرحله‌ی دوم اتن با یک اتم هیدروژن واکنش داده و رادیکال اتیل را به وجود می‌آورد و در همین مرحله رادیکال اتیل با سطح کاتالیزگر پیوند می‌دهد. در مرحله‌ی سوم هم رادیکال اتیل با دومین اتم هیدروژن واکنش می‌دهد و مولکول اتان را به وجود می‌آورد. حالا تو کتاب درسی جدید (چاپ 87 مولفان محترم کتاب درسی! پاشونو کردن تو یه کفش و گفتند تولید رادیکال اتیل، پیوند شیمیایی این رادیکال با سطح کاتالیزگر و هم‌چنین تولید مولکول اتان همه‌شون در مرحله‌ی سوم اتفاق می‌افتند. یعنی این‌که اکثر تست‌هایی که از این مبحث در کنکورها و کتاب‌های درسی با توجه به کتاب درسی قبلی جواب داده شدن می‌رن رو هوا!

 

2- در حاشیه‌ی صفحه‌ی 25 کتاب درسی جدید از شما پرسیده شده که سولفوریک اسید نخستین بار توسط چه کسی و چگونه تهیه شد؟ تو کتاب خیلی سبز می‌خونید که جابربن حیان از تقطیر زاج سبز این اسید رو به دست آورد.

 

3- در صفحه‌ی 70 کتاب درسی جدید (مربوط به پیش 2) می‌بینین که قدرت بازیِ اتیل آمین رو بیش‌تر از دی‌متیل آمین نشون داده، در حالیکه در کتاب سال‌های قبل درست برعکس این بود (ما هرچی با مولف کتاب درسی صحبت کردیم گفت هر چند از نظر تئوری به نظر می‌آید قدرت بازی دی متیل آمین بیش‌تر باشد اما در عمل در حالت محلول و در دمای 25 درجه دیده شده که قدرت بازی اتیل آمین بیش‌تر است.

 

4- بازم بگم یا دیگه بسه.

 

5- راستی یه چیز مهم‌تر دیگه! هیچ خبر دارین که شیمی پیش (1) کتاب خیلی سبز ویرایش جدید مثل پیش (2) شده. یعنی تست‌ها بر مبنای روند آموزشی مرتب شدن. مسأله‌های سرعت در فصل (1) و تعادل در فصل (2) دسته بندی شده و هر یک به صورت سریال چند قسمتی برای راحتی شما درس داده شدن.

 

6- در آخر منتظر انتقادات، نظرات و بازهم انتقاداتتون هستیم!

ما رو از خودتون بی‌خبر نذارین.

 

وکیل مدافع شیمی کتاب خیلی سبز.