مقدمه ادبیات دوم دبیرستان

١٠ سالم بود؛ فکر کنم. از شمال آمده بودیم تهران، خونه خاله شکوه‌اینا، مسافرت! سوار تاکسی بودیم با حسین (پسرِ خاله شکوه) داشتیم می‌رفتیم خونه‌ی خاله اعظم‌اینا (خواهر حسین!!). من خیابون‌ها، هوا، خونه‌ها و مغازه‌های تهران و شلوغیش رو خیلی دوست داشتم، هر کی می‌رفت بیرون باید منم با خودش می‌برد! راننده تاکسی یک آهنگ قدیمی گذاشته بود: نمی‌دونی‌وقتی چشمات پرخوابه/ به چه رنگه؟/ به چه حاله؟/ مثل یک جامِ شرابه .../ منم اون موقع تازه داشتم، دیونه‌ی موسیقی ایرانی می‌شدم.

محو آهنگ بودم که آقا جلوئیه به راننده گفت: من یک کلکسیونی از آهنگ‌های قدیمی دارم. دوست داشتین میتونین از روش ضبط کنید. منم که کوچولو بودم و پررو! عوض راننده گفتم: یعنی میشه آقا! خلاصه از حسین خواستم که جایی که آقاهه پیاده میشه، پیاده‌ شیم که من بتونم بیشتر رو مخش کار کنم. همین کارمْ کردیم. آقاهه ما رو بُرد دم خونشون. با اصرارش رفتیم تو خونه و کلی نوار بهمون نشون داد. اوووه هزار تا اجرای خصوصی* شجریان داشت! فکرش رو بکن! خلاصه من قرار شد نوار خام براش ببرم و اون هم برام از روشون کپی کنه.

آقاهه فامیلیش تهرانی بود و تار می‌زد. وقتی فهمید ما شمال زندگی می‌کنیم، گفت که تو نمک‌آبرود (نزدیک چالوس) و ملکار (جایی در نوشهر) خونه‌ی ویلایی داره. سرتون رو زیاد درد نیارم؛ وقتی برگشتم خونه خاله شکوه‌اینا یه حس جالبی داشتم. نمی‌دونم چی شد که اولین بیت شعر زندگیمو برای آقای تهرانی سرودم:

اگر آقای تهرانی بیاورد نوارها را
به عشق کار او بخشم نمک‌آبرود و ملکارا**

ممنون از آقای براری عزیز به خاطر تلاش بسیار پیگیر و موثرشان و نتیجه‌ی تحسین‌برانگیز کارشان.

تشکر از آقای عطا صلابتی رتبه‌ی 10 سابق***!! که به بهترین نحو این کتاب را ویرایش علمی و ادبی کرد، از خواهرم فاطمه نصری که در بازخوانی کتاب، خیلی به ما کمک کرد و بقیه‌ی بچه‌های کتاب سبز، که کار را تمام کردند.

 

 

 

*اشتباه نکن، منظور از اجرای خصوصی  چیز خطرناکی نیست! به اجراهایی که به صورت رسمی منتشر نشده باشند و مثلاً در محفلی دوستانه اجرا و ضبط شود، اجرای خصوصی می‌گویند.

** از روی این شعر حافظ که گفته: «اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را /  به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را» تقلب کردم.

*** رتبه 10 کشوری کنکور 86؛ رشته تجربی.

 

 

 

/ 6 نظر / 8 بازدید
نهال

چی نوشتید؟؟

به جای مقدمه کتاب ها دو تا مطلب به درد بخور بنویسید .

نهال

ادبیات 3 چاپ شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

زهرا

نمیدونم چطورازتون تشکرکنم اما همیشه سر نماز براتون دعا میکنم که همیشه موفق ترین باشید

maryam(naveye anishtain)i

kharide interneti nadarin?