مقدمه‌ی کتاب گسسته

مقدمه‌ی کتاب گسسته به تقاضای جمعی از دوستان

آشنایی من با آقای یکتا برمی‌گردد به سال‌های قبل‌تر که هر دو در جزیره‌ی زیبای کیش درس می‌دادیم و شده بودیم معلم جزیره! اعضای دیگر گروه تدریس با هم دوست بودند و من به عنوان معلم زیست تازه به آن‌ها اضافه شده بودم. اکثراً رفتارشان با من مثل رفتار اسرائیلی‌ها با یک آواره‌ی فلسطینی بود!! در بین اعضاء گروه، نوید کم‌کم و زودتر از بقیه به من نزدیک شد و با هم گرم شدیم. روزهایمان مشترک بود. هر پنج‌شنبه ساعت 6 صبح سوار هواپیما می‌شدیم. در طول راه کلی با هم حرف می‌زدیم ... .کتاب سبز در آن زمان کوچک بود و حرف‌های من در مقام ناشر!! یک جورهایی خیلی جدی گرفته نمی‌شد!! در خلال دوست‌تر شدن با نوید گاه‌گاهی در مورد علاقه‌ی او به تألیف یک کتاب گسسته و علاقه‌ی من به انتشار آن صحبت کردیم. هر بار که صحبت می‌کرد اشک شوق در چشمانش جمع می‌شد .... دوستی من و نوید روز به روز بیش‌تر شد، دوچرخه‌ سواری دور جزیره‌ی کیش، کارتینگ و ... شب‌ها من و نوید و یک نفر سومی که نمی‌توانم اسمش را بیاورم!! (اشتباه کردید! همجنس خودمان بود!) بعدِ شام می‌رفتیم بازار، نوید همه‌ی پولی که قرار بود بعداً بابت یک روز درس دادن در کیش بگیرد را! کفش می‌خرید!! و شاید هیچ جایی در کیش اعم از کارتینگ،‌ رستوران، ساحل، پیست دوچرخه سواری، مدرسه و ... نباشد که ما در مورد آرزوی مشترکمان یعنی کتاب گسسته صحبت نکرده باشیم؛ یادش به‌خیر چه‌قدر خوش گذشت. هرچند تألیف این کتاب دوره‌های پر فراز و نشیبی را طی کرد اما پشتکار، وسواس، دقت، حوصله،‌ انگیزه و میل به بهتر کردن کار نوید مثال زدنی بود و به نظرم نتیجه‌ی کار همانی شد که می‌خواستیم (شاید هم یه کم بهتر!!)

هرچند معروف شده است که کتاب برای مؤلف مثل بچه‌اش می‌ماند اما کم‌‌اند مؤلفانی که این حس را واقعاً تجربه کنند. و من فکر می‌کنم که ما به جای آن‌که کتاب‌های بیش‌تری داشته باشیم باید بچه‌های بیش‌تری داشته باشیم و شاید این تفاوت ما با بقیه باشد؛ شاید. و چه‌قدر در این راه آدم‌هایی مثل نوید، یکتا و کم‌اند اما نویدبخش و موثر.

 

*************

 

چند وقت پیش وسط میدون انقلاب یه ناشر رقیبی رو دیدم هر وقت منو می‌بینه میخواد یه جوری ته دلمو خالی کنه! هِی ضدحال بی‌مورد و معکوس میزنه!! مام که هم حساس و هم خجالتی! خلاصه وسط میدون برگشت بهم گفت: شنیدی میگن کتاب خیلی سبز به درد نمی‌خوره؟ گفتم چرا؟ گفت میگن این کتاب خیلی سبزیا همش از خودشون تعریف میکنن! هی میگن ما کارمون درسته از این جهت؛ ‌از اون جهت! ... بقیشو نمیتونم بنویسم دوستمون می‌فهمه که کیه!!!

اینو گفتم تا بتونم با خیال راحت از مهندس سروش موئینی باصفا، باوفا، فوق لیسانس(،)! شریف، باهوش، فعال، ‌خلاق، منظم، مسلط و از همه مهم‌تر سریع‌العمل و الانتقال! تعریف کنم. کتابی که ویرایشش 4 ماه طول می‌کشید 4 روزه ویرایش کرد؛ خوب آقا، خوب. دمش گرم و سرش خوش باد!

دوست دارم که از همه‌ی بروبچه‌های خوب کتاب خیلی سبز، روابط عمومی، تولید، توزیع، حروف‌چینی و صفحه‌آرایی عمیقاً تشکر کنم؛ از کسانی که کتاب خیلی سبز را چاپ می‌کنند! صحافی می‌کنند، پخشی‌ها و کتاب‌فروشی‌هایی که کتاب خیلی سبز را توزیع می‌کنند و می‌فروشند تا نهایتاً کتاب خیلی سبز به دست تو برسد!

پیوسته برو!!

 

 

/ 67 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

آقای یکتا- آقای دکتر نصری من از بچه های کیشم مقدمه کتاب برای کسانی کهفقط کتاب رو می خرن خیلی جذاب و جالبه اما به نظر من که شما - آقای یکتا و سایر دبیرهایی که کیش می اومدن رو می شناسم یه ذره بی انصافیه و یه مقدار زیادی توهین. نمی دونم منظورتون از نفر سوم کیه ولی اگه مسئول و لیدر گروهتون مهندس... که واقعا من شرمنده ام . تا اونجا که من و سایر بچه های کیش و اصفهان و قزوین وآموزشگاه هایی که تو تهران شما و یا آقای یکتا و.... تدریس کردید و با توجه به چیزایی که خودتون و مخصوصا آقای یکتا می گفت معلم شدنشون و این که اصلا تو کنکور وارد شدن به واسطه همون آقای مهندس.... بوده پس یه ذره انصاف خوب چیزیه[قهر]

نوشین

؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!

نوشین

این هم یه مدلشهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه!!!!!!!!!!!!؟!؟!؟!

----

کتاب گسستتون رو فقط به اعتبار اسم آقای موئینی خریدیم!

آزاده

واقعا آقای موئینی عالی هستند [چشمک]

مهرداد

[قهر]از فیزیک پیشدانشگاهی انصافا بیش از حد تعریف کردین.مخصوصا از تستای تکمیلیش.اما در کل کتاب خوبیه.مرسی

مهرداد

از مهندس نفت,شریف,!!مترجم فیزیک هالیدی بیشتر انتظار میره

ارزو

سلام. اقای دکتر موئینی دبیر گسسته من هم بودن .واقعا عالی هستن.[چشمک][مغرور][عینک][دست][پلک]

reza

سلام.تورا خدا میشه راهنمایی کنید.لطف کنید بگید کتابتون برای اینکه تمام سوال های گسسته را بزنم خوبه؟تورا خدا جواب بدین هر چی کتاب دیدم فقط فقط نکته بارون کردن کتاباشون .البته میدونم این بسته به تلاش خودم داره ولی می خوام از نظر سطحش بپرسم.یعنی سطح تست هاش چطوره؟

setareh

وقتی اسم استاد عزیز و دوست داشتنی و فوق العاده باهوش من رو جلد کتابتونه که دیگه احتیاجی به تعریف نداره من که خیلی دوسش دارم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!منظورم کتاب بود[چشمک]ولی موئینی هم خلی باحاله[قلب]چراااااااااااااااا که نه[نیشخند]